Vyhledávání:

Rozšířené hledání

0 položek za 0 Kč

Rychlá volba
Aktuality
Ukončení provozu Bonus klubu11.05.2018

Vážení zákazníci bohužel s nástupem GDPR by byla správa Bonusového klubu natolik administrativně zatěžující, že firma Grel.spol s.r.o se rozhodla o je…

Spuštěn nový e-shop11.07.2012

Dne 16.09.2013 jsme pro Vás spustili nový e-shop firmy Grel. Věříme, že s našimi službami budete spokojeni a těšíme se na Vaše objednávky.…

Všechny aktuality

Top
Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?

Doporučte nás

Morče vs. králík

Potřebujete zabavit děti a uspokojit jejich touhu po chovatelství? Zvolte něco malého ale ne příliš malého, nákladného a dlouhověkého. Nemáte ověřeno, jak dlouho bude zvířátko vašeho potomka bavit. Počítejte s možností, že péče stejně nakonec zůstane na vás. Rozhodně zde neplatí úměra: „Čím menší dítě, tím menší zvířátko“. Co je tedy nejvhodnější? Morče nebo králík.

Pro nejmenší děti je právě morče či králík ideální volbou.

  • Velikostí nepatří mezi nejmenší zvířata.
  • Jsou neútočné.
  • Snadno si zvyknou na manipulaci.
  • Nechají se pohladit a dítě si s nimi pohraje.

 

Výhody a nevýhody chovu morčat a králíků

Protože je jak morče, tak králík většího tělesného vzrůstu, drobné nepatrné zmáčknutí malým chovatelem jim nezpůsobí újmu a nebudou tuto nepříjemnost opětovat kousnutím. Jednou z hlavních předností většího mazlíčka je, že při dezerci – třeba díky nedovřeným dvířkům klece - je rychle naleznete.

Bohužel jejich nároky na prostor a velikost klece jsou o něco vyšší než u menších druhů savců. Před koupí ještě zvažte jednu velmi důležitou věc. Morče píská/kvičí. Prostě vydává zvuky. Bude vás vítat, když přijdete domů, bude se dožadovat krmiva, sena i čisté vody. Hlasitě a neodbytně. Za úsvitu přivítá nový den a radostně vás pozdraví.

Je na vašem zvážení, co jste ochotni akceptovat a co je pro vás již nepřijatelné. Další rozhodovací faktor může být věk, kterého se jednotlivá zvířátka dožívají. Morče 4-5 let, králík 7-8 let.

Co mě to bude stát

Faktor nákladu u obou druhů zvířat je v podstatě stejný. Pořizovací náklady na klec a vybavení nemusí nutně přesáhnout 1000,- a životnost vydrží celou dobu života zvířete. Náklady na údržbu - jako je čištění a krmivo - se pohybuji v řádech stovek za měsíc. V letních měsících se navíc dá značně ušetřit.

Stelivo jako základ

Nezbytně budete potřebovat nějaké stelivo pro hlodavce. Nabídka je samozřejmě široká. Je důležité zvážit, zda vybíráte stelivo pro rozdivočelé morče nebo klidného králíka. Jako základní stelivo se používají hobliny. Výrobců je celá řada, kteří se liší zejména jejich kvalitou. Hlavním posuzovaným faktorem je prašnost a hrubost hoblin. V podstatě platí, čím jsou hobliny hrubší, tím je prašnost nižší.

Při výběru berte rovněž v úvahu zdroj hoblin. Buď jde o zpracovaný odpad ze stolářské dílny (větší podíl prachu) nebo o přímý záměrný výrobek ze dřeva, které není vhodné k dalšímu zpracování. Druhý typ obsahuje menší podíl prachových částic. Použití hoblin jako podestýlky pro hlodavce v bytě si dobře rozmyslete. Lze doporučit raději více investovat. Kupte opravdu kvalitní hobliny s nízkou prašností. To oceníte při úklidu bytu a čištění klece.

Pokud se vám použití hoblin úplně neosvědčí, doporučujeme zkusit hobliny jiného výrobce nebo jinou podestýlku pro hlodavce. Již dlouho na trhu a rozšířené jsou dřevěné peltky, nebo-li dřevěná podestýlka. Její hlavní výhoda spočívá v nízké prašnosti, když je budete vysypávat do klece. Při navlhčení se ale peletky rozpadají na drobné hobliny. Po vyschnutí jsou jen jemnými hoblinami.

Dřevěné peletky mají vysokou hmotnost. Vyhazování z klecí je proto obtížnější. Ale ruku na srdce, kdo by chtěl celý den, týden, měsíc, rok, stát na válečkách? Další variantou steliva, které můžete zvolit, je papírová podestýlka Asan. Osvědčené, léty prověřené, stelivo pro hlodavce. Nové varianty s koloidním stříbrem (Asan silver) a s Aloe vera (Asan aloe) nabízejí chovatelům vysoký standard hygieny chovu.

Antibakteriální a prostředí vysokou savost použité podestýlky Asan mohou využít všechny chovy a zvláště chovy s citlivými zvířaty varianty skiny. Jako chovatelé oceníte nízkou hmotnost Asanu při přepravě. S touto vlastností jde ruku v ruce její časté vyhazování z klece morčaty i králíky.

Jak udržím čistotu a hygienu domova

Čištění klece je významný faktor ovlivňující aroma celého pokoje. Vždy záleží na velikosti klece a počtu chovaných zvířat. Obecně platí, že čištění klece byste měli ideálně provádět minimálně 1x týdně. Když chcete vyčistit klec, předejte morče nebo králíka na hraní dětem, demontujte drátěnou část klece a celý plastový spodek klece odneste k popelnici, abyste vysypali znečištěné hobliny. Nezapomeňte však si s sebou vzít nějaký předmět (klacek) na vyškrábnutí přischlých nečistot nebo přilepených vlhkých hoblin.

I malá zvířata potřebují pít

Nároky na vodu chovaných morčat a králíků můžete řešit v zásadě dvěma způsoby. Buď klasickou miskou, kdy volíme jedině misky keramické nebo betonové. Nikdy plastové. Plastové misky se snadno převrhnou. Hlodavci mají navíc tendence je okusovat. Těžké keramické a betonové misky zvíře sice nepřevrhne, ale může do ní naházet stelivo, které pak nasákne a vodu znečistí.

Lepší variantou jsou proto napáječky pro hlodavce. Snadno ji připevníte z venkovní strany klece tak, aby se morče ani králík k napáječce nedostalo a nemohlo ji okusovat. Do klece pak vede jen trubička, ze které se zvířátka rychle naučí pít. Dejte si pozor na velikost napáječky. Zvolte takovou, kterou zvířátko vypije maximálně do 2 dnů. Optimální velikost pro 1 morče nebo králíčka je 250 – 300ml. Pokud je to možné, umístěte napáječku do co nejtmavšího místa. Zabráníte tak růstu řas a následnému náročnému čištění.

Čím budu zvířátko krmit

I když mají morčata a králíci krmivo odlišné, jeho vzájemná záměna nezpůsobí žádné problémy. Někteří výrobci jej ani neoddělují a nabízejí obecně jako krmivo pro velké hlodavce. V zásadě se jedná o směsi zrnin, doplněné granulemi, vločkami nebo sušeným ovocem. Nebo jen samotné plnohodnotné granule.

Jeden velmi významný rozdíl ve výživě morčat a králíků tu však je. Králík jako koprofág (pojídají vlastní výkaly) si touto cestou zajišťuje dostatečné množství vitamínu C. Morče tohoto není schopné a vitamín C si doplňuje pouze ve stravě. Nároky morčat na obsah vitamínu C ve stravě je tedy vyšší. Morčata si získávají vitamíny přirozenou cestou z ovoce a zeleniny. Při nedostatků je můžete doplnit doplnit vitamínovým doplňkem stravy nebo pamlsky s vitamínem C. Nejvhodnější varianta vedle ovoce a zeleniny je však vybírat krmivo se šípky které jsou také dobrým zdrojem C vitamínu.

Vedle jadrných a granulovaných krmiv však nelze opomenout krmiva objemová, krmiva přinášející malý podíl živin, ale dostatečný podíl vlákniny pro správnou funkci metabolizmu. Dostatečné množství sena v krmné dávce pro morče i králíka je klíčové pro správnou funkci střevní mikroflory a tím pro správnou funkci střev, zdraví a vitalitu celého organismu. Neopomíjejte tedy při krmení dávat dostatek sena. Seno by mělo být zvířeti přístupné neustále, v množství které samo spotřebuje. Samozřejmostí je pak doplnění o sezónní ovoce a zeleninu a čerstvou trávu, nebo suchý chléb, kterým zpestříte jídelníček.

I když se to přímo nedotýká stravy, ale nezapomínejte na potřebu obrušování hlodavých zubů, které dorůstají celý život. Jako doplněk stravy se pro tyto účely prodávají minerální kameny, které nejen napomohou při odbrušování zubů ale i doplní organismus o minerály. Jako přirozené zubní kartáčky jsou pak vhodné větvičky ovocných stromů. Čerstvé šťavnaté větvičky jsou mnohem chutnější než dřevěný domek, ve kterém morče nebo králík bydlí. Ano i dřevěných domečků je výběr důležitý – koupit opravdu dřevěný a ne z překližky, dřevotřísky nebo plastu. Dřevěné domky jsou na pojídání totiž mnohem lepší...

 

Provozovatel

GREL, spol. s r.o.
Karásek 1f
621 00 Brno

IČO: 18826725
DIČ: CZ18826725

Tel.: 730 511 199

E-mail: objednavky@grel.cz
HOT-LINE

výdejní/kontaktní místo
GREL, spol. s.r.o.
Karásek 1f
Brno 62100

EET Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48h

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.

Zadáním registrovaného e-mailu novinky odhlásíte.